Головна

Розвиток освіти

"Біла школа", як з любов"ю згадують про неї теперішні пенсіонери, була збудована в 1910 році. В ній розміщувалось 5 класів і навчалось в середньому 120 учнів. Зараз діти в ній вже не навчаються . До 2010 року навчання проходило в так званій "новій школі", збудованій в 1954 році.

Першими директорами були: Чижевський Константин Іванович та Зінченко Петро Іванович.

У 1939 році, коли величезна частина України, в тому числі і Шпанів, відійшли до складу Польщі, Шпанівська школа належала до так званого другого типу шкіл. Тобто це була поліпшеного типу польська школа. Керуючою силою в школі були поляки, якіграли першу скрипку. Викладання велось польською мовою. Був предмет, який називався "Ензик Руський", на ньому викладали українську мову, але його вивчали тільки українські діти і він завжди був останнім уроком.

Під час ввійни у 1944 році в Шпанівську школу прийшла викладач німецької мови Бордовська Євгенія Павлівна. Це була одна з найулюбленіших вчителів. Досконало володіючи німецькою мовою, вона прищепила майже усім учням школи любов до німецької мови. Євгенія Павлівна виховала дочку, Кухар Галину Андріівну, яка пізніше працювала в Шпанівській школі вчителем української мови і літератури.

У 1945 році, після закінчення Празького педагогічного інституту у Шпанівську школу був направлений директором Ревуцький Сергій Григорович. Він був талановитим вчителем, викладав історію, біологію, географію, малювання. Останній предмет викладав тому, що дуже любив малювати. Його картини демонструвалися на різних виставках.

Учні, які навчалися у Сергія Григоровича, з великою повагою згадують про цього великого вчителя. Працював він до 1969 року, помер у 1970 році.

В Шпанівській школі директорами працювали Родзяк Раїса Іванівна, Процько Михайло Іванович, вчитель російської мови і літератури.

Перший післявоєнний випуск середньої школи відбувся в 1950 році. В 1953 році відбувся четвертий і останній випуск 10-го класу. З 1953 року Шпанівська школа стала неповною-середньою.

З 1953 по 1960 рік директором школи була Лисенко Уляна Кирилівна, а завучем — Шаповалова Раїса Іванівна. Згадувані вчителі були тими людьми, які рухали культурний розвиток Шпанова.

В 1954-55 рр. Було збудоване нове дерев"яне приміщення школи, Вчителі і учні приймали велику участь в благоустрої територіі: розбивали клумби, насаджували молодий сад, будували допоміжні приміщення.

В 1960 році директором школи став Юрець Микола Савич. Цей зразковий вихователь молоді золотими літерами вписав своє ім"я в душах вихованців та їх батьків. За заслуги в вихованні молоді був нагороджений медаллю А.С.Макаренка.

  Хочеться згадати добрим словом наших вчителів, більшість з яких , на жаль, уже покійні:
   Юрець Пашу Тодосівну — вчительку початкових класів
   Пляшко Катерину Максимівну — вчительку математики
   Кузьміч Софію Григорівну — вчительку математики
   Остапчука Дмитра Андроновича — вчителя трудового навчання
   Кузьміча Степана Яковича — вчителя історії
   Дем"янчук Олену Григорівну — вчительку російської мови і літератури
   Козяр Олександру Миколаївну — вчительку початкових класів
   Рудакову Софію Василівну — вчительку початкових класів
   Амасєєву Галину Дмитрівну — вчительку математики
   Перченко Лесю Андріївну — вчительку початкових класів
   Юру Антоніну Іванівну — вчительку української мови і літератури
   Васинюк Ольгу Артемівну — вчительку російської мови і літератури
   Рудакову Лідію Артемівну — вчительку математики
   Семенюк Лідію Євдокимівну — вчительку початкових класів

  ДИРЕКТОРИ ШПАНІВСЬКОЇ ШКОЛИ:
   1944-45 рр. - Баранов Володимир Васильович
   1945-46 рр. - Кухар Галина Андріївна
   1946-47 рр. - Ревуцький Сергій Григорович
   1947-48 рр. - Залевський Петро
   1948-53 рр. - Процько Михайло Андрійович
   1953-57 рр. - Шаповалова Раїса Іванівна
   1957-60 рр. - Лисенко Уляна Кирилівна
   1960-83 рр. - Юрець Микола Савич
   1983-90 рр. - Васинюк Кузьма Давидович
   1991-92 рр. - Домащук Марія Дмитрівна
   1993-97 рр. - Баран Ігор Федорович
   1997-2005 рр. - Почтова Людмила Олександрівна
   2005-..... - Набочук Олександр Юрійович

  До 2005 року Шпанівська школа була звичайнісінькою сільською школою, де навчалось близько трьох сотень дітей. Вже в ті роки школа мала статус аварійної. А до так званого "адміністративного" корпусу дітям заходити категорично заборонялося через ймовірність обвалу стелі. І це попри те, що село розташоване за кілька кілометрів від обласного центру.

  З приходом в освітній заклад нового директора Набочука Олександра Юрійовича відчувся і справжній господар у школі, суттєво покращилась її матеріально-технічна база. З неповної загальноосвітньої школа перетворилася на "одинадцятирічку".

  1 лютого, в Шпанові офіційно відкрили першу чергу нової загальноосвітньої школи. Свято, якого чекали понад 20 років, прийшло! Подія ця справді знаменна, бо далеко не всі вірили в те, що вдасться реанімувати довгобуд, який почали зводити ще в 1989 році.

  Щоб багаторічна мрія шпанівських дітей, їхніх батьків, педагогів стала реальністю,немало зусиль доклали: народні депутати України Юрій Гнаткевич, Сергій Кошин і Юрій Прокопчук, депутати обласної та районної ради, облдержадміністрація, райдержадміністрація, спонсори. На завершення будівництва першої черги школи було виділено 7,5 млн.грн., у т.ч. із державного бюджету — 5 млн.грн., із обласного та районного — по 1,25 млн.грн.

  В новобудові — 11 просторих світлих класів, є кабінети психолога, педагога-організатора, інформатики, фізики, української мови та літератури, бібліотека.

  Під час будівництва використано сучасні матеріали та технології. Опалення приміщення здійснюється за допомогою автономної газової установки.

  Поки що в новій школі немає спортзалу, актової зали та їдальні, але ми надіємось , що всі необхідні приміщення для нормального функціонування школи з"являться після завершення будівництва другої черги школи.